21 лютого — Міжнародний день рідної мови
Це свято було оголошено на ХХХ сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО в 1999 році. Дату було вибрано в пам'ять про боротьбу бенгальців Бангладешу за права бенгальської мови. В 1952 році ця країна була частиною Пакистану. Тоді влада вирішила оголосити мову урду єдиною державною. Ця мова була рідною лише для 3% населення. Закон обурив місцевих жителів, особливо бенгальців Східного Пакистану. Вони почали кампанію за визнання бенгальської мови. 21 лютого 1952 року в Дацці на демонстрації за мовні права бенгальців поліція вбила кількох молодих демонстрантів. Після проголошення в 1971 році незалежності Бангладешу, цей День відзначається там як день мучеників. Бангладеш також запропонував оголосити цей день Міжнародним днем рідної мови. Він відзначається з 2000 року.
21 лютого у Малокаховському НВК було проведено диспут «Мова єднання» серед учнів 9, 10 та 11 класів. Метою проведення стала пропаганда вивчення та популяризація української мови як державної.
Учні охоче ділились своїми думками та враженнями щодо використання у своєму власному мовленні російської чи то української мов, бо для багатьох мешканців нашого регіону саме російська мова є рідною.
До обговорення підключалися й присутні – вчителі та учні 8 класу.
Думок було багато, і вони були різні, але саме головне, що всіх об’єднувало, - це треба шанувати, любити й розвивати свою рідну мову.
Мова наша, мова –
Мова кольорова,
В ній гроза травнева
Й тиша вечорова.
Мова наша, мова –
Літ минулих повість,
Вічно юна мудрість,
Сива наша совість.
Ми без тебе, мово,
Без зерна полова,
Соняшник без сонця,
Без птахів діброва.
Як вогонь у серці,
Ви несіть в майбутнє
Невгасиму мову,
Слово незабутнє!
Сподіваємося, що такі диспути в нашій школі стануть традиційними. То ж, до нових зустрічей, любі друзі! |